niedziela, 14 lutego 2010

Who's gonna take over?

Nie był bliską nam osobą a jego brak nie wpłynie bezpośrednio na nasze życie czy innych jego wielbicieli. Odczuwamy żal z powodu śmierci 40-letniego człowieka, aczkolwiek smutek dotyczy tak naprawdę jego twórczości.
Moda zna wielu projektantów, ale z pewnego powodu to właśnie McQueen budził, przynajmniej w nas największe emocje oraz zachwyt. Według nas był geniuszem, którego dziełami inspirowali się jego koledzy po fachu. Wszędzie mówi się o kryzysie twórczym XXI wieku, brakuje wizjonerów w literaturze, muzyce, malarstwie czy filozofii. Moda jest dla nas równoprawną dziedziną sztuki i niestety również w niej panuje pewien zastój. Podobno wszystko już było, wszystko zostało wymyślone i jedyne co pozostaje to powielać... McQueen temu przeczył. To co nam prezentował to coś zupełnie nowego, kierował modę na nowe tory. Oto dowody:
Wielość wzorów, esów-floresów i tęczy kolorów zmiksowanych na jednej kreacji to tendencja panująca w tym roku w kolekcjach wielu marek, aczkolwiek rozpoczął ją właśnie Mcqueen swoją kolekcją na wiosnę lato 09. Szum multikoloru występujący w takich firmach jak Matthew Williamson, Mary Katrantzou to tylko echo krzyku ,który zainicjował Alexander.

He wasn’t our relative and his death won’t affect our life….. We feel grief, because of the death of the 40 years old man, but our sadness concerns his work. His collections inspired other designers. What he did last year became the tendency of the latest season.

wil

Przedostatnia kolekcja mistrza (wiosna-lato 2010) to jakby dokończona powieść, której pierwszym rozdziałem były zeszłoroczne propozycje na wiosnę i lato. Wtedy spokojne wzory i ‘gładkie’ formą kombinezony i przeistoczyły się w kosmicznie intensywne, intrygujące materiały, które dają wrażenie połączenia nie tylko barw ,ale i różnych tekstur. Rzeźbiarskość formy to oznaka spojrzenie w przyszłość, chęci wyzbycia się ze schematów oraz zmierzaniu ku nowoczesności. Nie wiemy nawet jak wspomnieć o butach, porażających i niebezpiecznie pięknych wyłamujących się spod wszelkich konwenansów. Jak już pisałyśmy wielu kreatorów inspiruje się dawnymi kolekcjami, czerpie z dorobku XX wieku.. Nie chcemy umniejszać ich talentowi, nowatorska inspiracja to również nie lada sztuka. Niemniej jednak odkrywanie nowych ścieżek to oznaka bycia geniuszem i niezmąconym umysłem.

flickr2

na flickr1

Samobójstwo A.M jest nieodżałowaną stratą dla wielbicieli mody. Nam, szaraczkom pozostaje czekać na jesienno-zimową, ostatnią kolekcje mistrza, oraz na projektantów, którzy będą równie odkrywczy. Cała nadzieja w młodych .
Alexander McQueen’s suicide for fashion lovers is the loss, which cannot be fulfilled. We can only wait for his last, autumn/Winter collection. And designers, who will be as creative as he was.


P.S. Nie możemy tylko zrozumieć, dlaczego na style.com- internetowej twarzy Vogue, śmierć projektanta pozostała właściwie bez echa... Nie chodzi o żałobę na pokaz, medialny szum czy rozgrzebywanie jego prywatnego życia. Ale Lee zasłużył na odrobinę więcej refleksji i uwagi niż umieszczenie krótkiej notki. Widocznie pisanie o nim nie przyniesie portalowi tyle samo zysków co zdjęcia z kolejnego przyjęcia.

P.S. We can’t under stand why the In the internet’s fashion Mekka, designer’s Heath came without a … We honestly think that a short note is way too small ef fort to honour a great person. It looks like shoots from latest party will rise more money for portal.

P.S.2. Kto zostanie dyrektorem kreatywnym firmy- to pytanie zagadka. Miejmy nadzieję jednak, że będzie godnym następcą.

P.S.2. Who’s gonna take his place and become the creative director of the company? Anyway hope he’ll do the great work.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz